نکات آموزشی

اکسیدان چیست؟ کاربرد انواع اکسیدان

اکسیدان چیست؟

در  فرآیند رنگ کردن مو برای رسیدن به نتیجه دلخواه، مواد زیادی دخیل هستند. یکی از مواد اولیه مورد استفاده در اکثر فرمول های رنگ مو، اکسیداسیون رنگ مو است که به عنوان اکسیدان  یا پراکسید نیز شناخته می شود. در این مقاله به نقش اکسیدان در رنگ کردن مو و کاربرد انواع اکسیدان می‌پردازیم.

اکسیدان چیست؟

رنگ‌های مو فقط لایه بیرونی مو را می‌پوشانند و به عمق ساختار مو نفوذ نمی‌کنند. بنابراین، رنگ مو بدون استفاده از اکسیدان به راحتی شسته می‌شوند. رنگ فقط از طریق ترکیب ماده اکسیدان با رنگ قبلی ظاهر می شود. اکسیدان مسئول از بین بردن رنگدانه های رنگ موجود است و تنها در این صورت رنگ جدید می تواند در مو باقی بماند.

اکسیدان رنگ مو یک محلول مبتنی بر پراکسید هیدروژن است که نقش مهمی در فرآیند رنگ کردن مو دارد. این ماده مسئول باز کردن کوتیکول و رنگدانه مو است و به مولکول‌های رنگ مو اجازه می‌دهد تا به ساقه مو نفوذ کنند و واکنش شیمیایی را آغاز کنند که رنگ مو را تغییر می‌دهد.

اکسیدان معمولاً با رنگ مو یا روشن کننده مو مخلوط می شود تا سایه یا سطح روشنایی مورد نظر به دست آید. با اکسیدان می توانید موهای خاکستری را تا 100% بپوشانید و موهای خود را بین 6 تا 8 سایه روشن کنید. با این حال آرایشگران همیشه فقط دو یا سه درجه روشن تر کردن مو را توصیه می کنند تا به موهای شما آسیب نرسد. هنگام استفاده از رنگ مو با استفاده از اکسیدان ، رعایت زمان توصیه شده برای رسیدن به نتیجه مطلوب بسیار مهم است.

انواع اکسیدان کدام است؟

اکسید کننده های رنگ مو در قدرت ها یا حجم مختلفی وجود دارند که معمولاً از حجم 5  (1.5٪ پراکسید هیدروژن) تا 40 (12٪ پراکسید هیدروژن) متغیر است. قدرت اکسیدانی که انتخاب می کنید به نتیجه دلخواه و  پایه موها و میزان حساسیت موی شما بستگی دارد.

انواع اکسیدان

کاربرد انواع اکسیدان

اکسیدان (1.5%)

حجم 5 به یک اکسیدان  پرکاربرد تبدیل شده است، اما اغلب با خطوط رنگی نیمه دائمی و نیمه دائمی ترکیب می شود تا تأثیر آن بر روی پوست کاهش یابد. نقش آن به عنوان یک فعال کننده رنگ است و معمولاً در اکسیدان‌هایی که به طور خاص برای سایه و تونرها طراحی شده اند یافت می شود.

حجم ۵ هنگامی که با دکلره استفاده می شود، می تواند تغییر رنگ بسیار جزئی در مو ایجاد کند، که برای موهای شکننده که فقط به یک یا دو سطح روشن کنندگی نیاز دارند، عالی است.

اکسیدان (3%):

برای ماندگاری رنگ مو ، این یک  اکسیدان استاندارد است. این برای زمانی طراحی شده است که شما فقط می خواهید رنگ مو را به رنگ موی موجود خود اضافه کنید. کوتیکول مو توسط اکسیدان حجم 10 باز می شود و به رنگ اجازه نفوذ و رسوب در ساقه مو را می دهد.

هنگامی که رنگ موی فعلی شما به رنگ موی مورد نظر شما نزدیک است، از یک ولوم 10 برای مخلوط کردن آن با  دکلره استفاده می شود. بسته به بافت و تاریخچه موهای شما 1-2 سطح روشن شدن ملایم را ارائه می دهد. اگر موهای تیره ای دارید و برای به دست آوردن رنگ مورد نظر به روشن کننده زیادی نیاز دارید، این کنسانتره اکسیدان  موثر نخواهد بود. این اکسیدان  برای رسوب رنگ بدون برداشتن کردن رنگ طبیعی مو استفاده می شود. مناسب برای رنگ کردن، تقویت رنگ موجود یا تیره کردن مو.

اکسیدان (6%):

رایج ترین قدرت اکسیدان ، حجم 20 است، که وقتی رنگ پایه مو بیش حدود یک تا دو درجه تیره تر از رنگی است که می خواهید به دست آورید، بهترین نتیجه را انجام می دهد.

حجم 20 همچنین یک اکسیدان محبوب برای مخلوط کردن با دکلره مو است زیرا 2 تا 3 سطح روشن کنندگی را با کمترین آسیب فراهم می کند که برای روشن کردن موهای قهوه ای تیره کافی است. اگر رنگ موهای فعلی شما قهوه ای روشن باشد، شما را به رنگ موی بلوند متوسط ​​تبدیل می کند. با این حال، این غلظت اکسیدان  برای بور و روشن کردن موهای سیاه یا قهوه ای تیره کافی نیست.

این اکسیدان جزو  پرکاربردترین  اکسیدان در بازار است، زیرا به آرامی رنگ طبیعی مو را برمی‌دارد و در عین حال سبب رسوب و پوشش دهی خوب رنگ جدید می‌شود. این اکسیدان بهترین برای پوشاندن موهای خاکستری یا ایجاد رنگی که یک یا دو درجه روشن تر از رنگ موی طبیعی شما باشد، ایده آل است.

اکسیدان (9%):

اکسیدان 9 درصد نیز تقریبا مانند 6 درصد عمل می کند، با این تفاوت که رنگ موی اولیه را 2 تا 3 سطح روشن می‌کند و زمانی بهترین استفاده را می کند که رنگ مورد نظر تیره تر از سطح رنگ فعلی مو نباشد. با توجه به اینکه حجم 30 نسبت به دو حجم قبلی قوی‌تر است، باعث تحریک پوست سر در اکثر افراد می شود، اما به شما امکان می دهد به مویی با  3-4 درجه روشن‌تر دست پیدا کنید. اما باید با احتیاط استفاده شود زیرا استفاده نادرست با مدت زمان طولانی از این اکسیدان باعث آسیب مو می شود.

اکسیدان (12%):

بالاترین قدرت اکسیدان  برای تغییرات عمده رنگ، مانند برداشتن رنگ طبیعی مو  تا درجات خیلی بالا و بلوند کردن مو استفاده می شود. این اکسیدان  معمولاً همراه با دکلره‌ها برای تغییرات شدید رنگ استفاده می شود و فقط باید توسط متخصصان با تجربه استفاده شود، زیرا در صورت عدم استفاده صحیح می تواند آسیب جدی به مو وارد کند. اکسیدان حجم 40 فقط برای روشنایی استفاده می شود و می تواند تا 8 سطح را افزایش دهد. استفاده از آن همراه با کرم روشن کننده یا پودر برای کسانی که می خواهند به موی بلوند برسند توصیه می شود. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که این اکسیدان بر روی مو بسیار قوی عمل می‌کند و در صورت عدم استفاده صحیح و انجام آن توسط افراد آماتور می تواند باعث سوختگی مو شود.

✅  برای خرید کلیک کنید:

پودر دکلره

انواع اکسیدان رنگی

اکسیدان رنگی انواع دیگری از اکسیدان هستند که کاربردهای متفاوتی دارند و در ظروف پلاستیکی نگهداری می شوند. این اکسیدان‌ها شامل رنگ های گرم و سرد مانند سبز، قرمز، سرخابی، فیروزه ای، آبی، قرمز، زرد، قهوه ای، شکلاتی، زرشکی و زیتونی هستند. اگر از اکسیدانی استفاده کنید که با رنگ مورد نظر مطابقت داشته باشد، رنگ موی نهایی شفاف تر و زیباتر می شود.

انواع اکسیدان رنگی

اکسیدان سبز:

این نوع اکسیدان برای خنثی کردن قرمزی مو و در ترکیبی از رنگ های شرابی، مسی و شکلاتی استفاده می شود.

اکسیدان آبی:

اکسیدان آبی در ترکیب های نقره ای، دودی، خاکستری، مشکی، آبی مشکی و آبی آسمانی استفاده می شود.

بنفش اکسید شده:

رنگ موی زرد با استفاده از اکسیدان بنفش خنثی و از بین می‌رود.

اکسیدان زرد:

اکسیدان زرد در رنگ های نسکافه ای، کنفی، طلایی و عسلی استفاده می شود.

سخن نهایی

برای تعیین نوع اکسیدان مناسب با موهای خود و مقدار مورد نیاز حتما از کارشناس راهنمایی بگیرید و آن  را طبق دستورالعمل سازنده استفاده کنید. اندازه گیری مقدار و نوع اکسیدان مناسب با موی شما سبب پوشش دهی بهتر رنگ خاکستری ، ماندگاری بهتر رنگ، روشن شدن صحیح مو، آسیب کمتر و رسیدن به رنگ دلخواهتان را تضمین می کند. بنابراین برای استفاده از نوع اکسیدان حتما از آرایشگران ماهر و یا کارشناسان مجرب رنگ مو کمک بگیرید تا در زمان و هزینه شما صرفه جویی شود و بهترین نتیجه را ببینید.

سوالات

1- نسبت اکسیدان به رنگ باید چقدر باشد؟

برای تعیین میزان اکسیدان مورد استفاده باید به اندازه و نوع مو و رنگ موی انتخابی توجه کنید. روی بدنه اکثر رنگ ها کلمه 1 به 2 یا 1 تا 1/5 نوشته شده است. این نسبت ها به این معنی است که در نسبت 1 به 2، اگر از یک واحد رنگ استفاده شود (یک واحد رنگ به معنای یک تیوپ رنگ) باید از دو واحد اکسیدان استفاده شود. اما به طور کلی اگر رنگ انتخابی روشن باشد از اکسیدان دو برابر، برای رنگ های متوسط و ​​یک و نیم برابر برای رنگ های تیره استفاده می شود.

2- اگر بخواهم موهایم را 3 درجه روشن کنم از چه اکسیدانی باید استفاده کنم؟

اگر موها نازک و رنگ نشده باشد می تواند از اکسید کننده 9 درصد یا شماره 2 استفاده کنید، این اکسیدان ضمن به دست آوردن رنگ موی مورد نظر، موها را تا 3 درجه روشن می کند. البته برای داشتن موهای پرپشت و تیره بهتر است از  اکسیدان درجه بالاتر استفاده کنید.

3- برای روشن کردن مو تا 5 درجه روشن کردن از چه اکسیدانی باید استفاده کرد؟

از اکسیداسیون 12 درصد برای روشن کردن موها 4 تا 5 درجه با احتیاط زیاد استفاده می‌کنند. البته باید توجه داشت که استفاده از اکسیدان به تنهایی تاثیری روی مو ندارد و حتما باید با رنگ مو ترکیب شود. استفاده از اکسیدان 12 درصد و استفاده از آنها با رنگ های سه‌صفر برای موهایی که سفیدی آنها از 50 درصد بیشتر و یا بسیار تیره است کارایی زیادی دارد. برای این کار می‌توانید ابتدا موها را با رنگ 3 صفر تا درجه دلخواه روشن کنید و سپس از اکسیدان 12 همراه رنگ مورد نظر برای روشن کردن بیشتر استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید